استان ها - قم 1397/12/29 06:55
اعتکاف ۱۸۰۰ نفر در مسجد مقدس جمکران

ابراهیم صدوقی، عنوان کرد: از ۲۸ اسفندماه سال جاری، مراسم اعتکاف رجبیه در مسجد جمکران آغاز شده و تا ۲ فروردین ادامه دارد، برگزاری حلقات معرفتی توسط اساتید مرکز مهدویت حوزه علمیه قم، سخنرانی اساتیدی همچون حجت الاسلام و المسلمین فروغی، ضیایی و صدیقی از برنامه های مهم فرهنگی مسجد جمکران در ایام اعتکاف و روزهای آغازین ایام نوروز ۹۸ است.

وی با اشاره به اینکه جامع هدف در برنامه های فرهنگی  مسجد جمکران، عموم مردم و زائرین این مکان مقدس است، گفت: رویکرد اصلی در این برنامه ها، مراقبت از خود و نزدیک کردن دل و ذهن به خداوند است  و در واقع‌ این امر شعار برنامه های فرهنگی مسجد جمکران در ایام اعتکاف است.

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران با تاکید بر اینکه امسال، ظرفیت اعتکاف مسجد جمکران هزار و ۸۰۰ نفر است، بیان کرد: از این تعداد، ۹۰۰ نفر خانم و ۹۰۰ نفر نیز آقا هستند، همچنین در ایام اعتکاف، حدود یک هزار خادم المعتکف به معتکفین مسجد جمکران خدمات رسانی خواهند کرد.

صدوقی گفت: اعمالی همچون برگزاری نماز شب، نماز قضا، اعمال ام داود، شبی با شهداء نیز از دیگر برنامه های عبادی و فرهنگی این مکان مقدس در ایام اعتکاف است.

وی اظهار کرد: معتکفین مسجد مقدس جمکران، قبل از آغاز مراسم اعتکاف می توانند با مراجعه به سایت مسجد جمکران از جزئیات برنامه های فرهنگی اعتکاف در این مکان مقدس، اطلاع یابند و این کار، یکی از اموری است که برای اولین بار در سایت اطلاع رسانی مسجد جمکران انجام می شود.

معاون فرهنگی مسجد جمکران در رابطه با مراسم تحویل سال ۹۸ عنوان کرد: از ساعت ۱۱ شب، روز چهارشنبه ۲۹ اسفندماه ۹۷، مراسم تحویل سال در مسجد جمکران با سخنرانی حجت الاسلام حیدری کاشانی آغاز می شود و با مداحی حاج عباس حیدرزاده و همخوانی گروه بین المللی معراج و قرائت قرآن توسط قراء بین المللی ادامی می‌یابد.

وی با بیان اینکه از روز پنجشنبه یکم فروردین سال ۹۸، ویژه برنامه های نوروزی مسجد جمکران به صورت رسمی آغاز می شود، گفت: این برنامه های فرهنگی تا ۱۴ فروردین ۹۸ و همزمان با روز مبعث ادامه دارد، همچنین شعار برنامه های نوروزی امسال در مسجد جمکران، "السلام علی ربیع الانام و النظره الایام" است.

صدوقی با تاکید براینکه در ایام نوروز، هر روز سخنرانی های کوتاه با موضوع سبک زندگی اسلامی، برگزار می شود، بیان کرد: جامع هدف این برنامه ها نیز، عموم مردم بوده و رویکرد این سخنرانی ها، ترویج آداب اسلامی در خانواده است، همچنین جُنگ فرهنگی ربیع الانام با دعوت از قراء بین المللی و گروه های هنری و با جامع هدف خانواده به ویژه کودکان و نوجوانان در ایام نوروز ۹۸ در مسجد جمکران برگزار خواهد شد.

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران گفت: امسال، برنامه های فرهنگی مسجد جمکران، به گونه ای تنظیم شده است تا هنگامی که خانواده ها به این مکان مقدس، مشرف می شوند، همه اعضای خانواده و با هر سنی بتوانند از این برنامه ها استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه رویکرد جُنگ های فرهنگی مسجد جمکران در ایام نوروز۹۸، انتقال محتواهای فرهنگی-قرآنی از طریق هنر است، اظهار کرد: این جُنگ ها، با مشارکت اداره کل اوقاف استان قم، اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم، در صحن ابراهیم خلیل الله، صحن رسول اعظم(ص) و صحن عیسی روح الله، برگزار می شود.

صدوقی در رابطه با جُنگ کودک و نوجوان در مسجد جمکران گفت: این برنامه  نیز، با رویکرد تربیت نسل مهدوی، هر روز صبح و بعد از ظهر در ایام نوروز ۹۸ در صحن های مسجد مقدس جمکران برگزار می شود.

وی افزود: برگزاری کارگاه های سبک زندگی اسلامی در حوزه خانواده در ایام نوروز ۹۸، هر روز صبح و بعد از ظهر، با رویکرد ترویج آداب اسلامی در خانواده ها از دیگر برنامه های فرهنگی این مکان مقدس است، هم چنین برگزاری کارگاه های آسیب های فضای مجازی، با رویکرد آرامش معنوی در خانواده، از برنامه های نوروزی مسجد جمکران در حوزه جوانان به شمار می رود.

معاون فرهنگی مسجد جمکران گفت: کارگاه آموزشی سیره شهدا نیز، هر روز تا ۱۴ فروردین ۹۸ با رویکرد تربیت نسل انقلابی و با مشارکت موسسه تفحص سیره شهداء همراه با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین ماندگاری برگزار خواهد شد.

صدوقی در رابطه با برگزاری نمایشگاه ربیع الانام عنوان کرد: این نمایشگاه در شبستان امام هادی(ع) مسجد مقدس جمکران با رویکرد اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی با مشارکت استانداری قم، اداره کل صنایع و معادن و اداره کل صنایع دستی و گردشگری استان قم برگزار می شود، جامع هدف در این نمایشگاه نیز عموم مردم است.

وی بیان کرد: قرائت ادعیه  مهدوی، دعای عهد، قرائت زیارت آل یاسین هر روز بعد از ظهر با رویکرد بیان نکات سبک زندگی اسلامی در قالب ادعیه در مسجد جمکران برگزار می شود، در این راستا بسته های محتوایی نیز به مادحین اعطا شده تا از نکات آن، در میان قرائت ادعیه استفاده کرده و برای مردم بیان کنند.

انتهای پیام

نام :
ایمیل :
نظر :
جدیدترین اخبار